in

নিউ ডেভেলপমেণ্ট বেংকৰ গৱৰ্ণৰসকলৰ বিশেষ বৰ্ডৰ বৈঠকত ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সযোগে শ্ৰীমতী নিৰ্মলা সীতাৰমণৰ অংশগ্ৰহণ

কেন্দ্ৰীয় বিত্ত তথা কৰ্প’ৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী শ্ৰীমতী নিৰ্মলা সীতাৰমণে আজি নতুন দিল্লীত ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিঙৰ যোগেদি নিউ ডেভেলপমেণ্ট বেংকৰ (এনডিবি) গৱৰ্ণৰসকলৰ বিশেষ বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰে৷ এই বৈঠকত এনডিবিৰ আগন্তুক অধ্যক্ষৰ নিৰ্বাচন, উপাধ্যক্ষ তথা মুখ্য ক্ষতিশংকা বিষয়াৰ নিযুক্ত আৰু সদস্যৰ সংখ্যা বৃদ্ধি আদিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হয়৷
বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে নিজৰ প্ৰাৰম্ভিক ভাষণত বুনিয়াদী আন্তঃগাঁথনিৰ বিকাশৰ বিত্তপোষণত এনডিবিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ যোগদানৰ প্ৰশংসা কৰে৷ এনডিবিয়ে অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে সদস্য দেশসমূহৰ ৫৫টা প্ৰকল্পত অনুমোদন প্ৰদান কৰিছে য’ত ১৬.৬ বিলিয়ন ডলাৰ ধনৰাশি ব্যয় হৈছে৷ শ্ৰীমতী সীতাৰমণে এয়াও উল্লেখ কৰে যে বেংকটোৱে সফলতাৰে নিজৰ এক বিশিষ্ট পৰিচয় দাঙি ধৰিবলৈ সক্ষম হৈছে আৰু গৌৰৱেৰে কান্ধত কান্ধ মিলাই এমডিবিৰ সমকক্ষ হৈ থিয় দিছে৷
বিত্ত মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ২০১৪ বৰ্ষত ব্ৰিকছৰ নেতাসকলৰ দ্বাৰা ধাৰ্য কৰা বীক্ষণসমূহৰ বাস্তৱিক ৰূপ প্ৰদান কৰাৰ বাবে উৎকৃষ্ট নেতৃত্ব প্ৰদান কৰা বিদায়ী অধ্যক্ষ শ্ৰী কে বি কামথৰ প্ৰশংসা কৰে৷ ‘ক’ভিড-১৯ আপাতকালীন কাৰ্যসূচী ঋণ’ ব্যৱস্থা মুকলি কৰি ক’ভিড-১৯ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপক সদায়েই স্মৰণ কৰা হ’ব বুলি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে জানিবলৈ দিয়ে৷
বিত্ত মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে নৱ নিৰ্বাচিত অধ্যক্ষ ব্ৰাজিলৰ শ্ৰী মাৰ্কছ ট্ৰয়জ আৰু নৱ নিযুক্ত উপাধ্যক্ষ তথা চিআৰঅ’ ভাৰতৰ শ্ৰী অনিল কিশোৰাক শুভেচ্ছা জনায়৷ তেওঁ কয় যে ব্ৰিকছৰ মূল্যবোধৰ সংৰক্ষণ আৰু এনডিবিক এক বিশ্বজনীন বিকাশ সংস্থাৰ ৰূপত বিকশিত কৰা উদ্দেশ্য সিদ্ধিত সকলোৱে মনোনিৱেশ কৰা উচিত৷

Tags

What do you think?

Written by admin

A multimedia journalist based out of Guwahati, covering public policy, healthcare, and social issues.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0
Samudra Setu Mission

‘সমুদ্ৰ সেতু’ৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ৰ বিষয়ে ঘোষণা কৰিলে ভাৰতীয় নৌসেনা বাহিনীয়ে