in

ক’ৰোনা ভাইৰাছত আক্ৰান্ত ভাৰতঃ সংক্ৰমণৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পোৱাৰ পিছতো কিয় ভাৰতত স্বাভাৱিক হৈছে দৈনন্দিন জীৱনশৈলী

lockdown

৩০ মে’ ২০২০ তাৰিখ শনিবাৰে ভাৰত চৰকাৰে যোৱা ২৫ মাৰ্চৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা ৰাষ্ট্ৰীয় লকডাউনৰ সমাপ্তিৰ কথা ঘোষণা কৰে৷
এয়া আছিল প্ৰত্যাশিত- দুমাহৰ পিছত প্ৰথমবাৰলৈ লকডাউন মুকলি কৰি দিয়াৰ পিছত ৰাস্তা-ঘাট আনকি আকাশতো বিগত ১০ দিন ধৰি ব্যস্ততা পৰিলক্ষিত হ’ল৷ বিভিন্ন ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠান আৰু কৰ্মস্থলী ইতিমধ্যেই মুকলি কৰা হৈছে, নিৰ্মাণ কৰ্ম আৰম্ভ কৰা হৈছে, বজাৰত জন-সমাগম বৃদ্ধি পাইছে৷ অতি শীঘ্ৰেই হোটেল, ৰেষ্টুৰেণ্ট, মল, উপাসনা গৃহ, বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহো খুলিব৷
কিন্তু এই মহামাৰীয়ে তেতিয়াও নিজৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ দেখুৱাই থাকিব৷ যেতিয়া ভাৰত লকডাউনৰ পৰ্যায়লৈ গুচি গৈছিল সেই সময়ত কেৱল ৫১৯ জন লোক ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ আছিল আৰু ১০ জনৰ মৃত্যু হৈছিল৷ এতিয়া এই সংখ্যাই দুই লাখৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিছে আৰু মৃত্যুৰ সংখ্যাই ছয় হাজাৰৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিছে৷

সঁচাকৈয়ে এই লকডাউন ভাৰতৰ সামৰ্থতীত হৈছে নেকি?

প্ৰথম দিনৰে পৰা ভাৰতৰ লকডাউনে বৃহৎ ক্ষতিৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল৷ বিশেষকৈ দৈনিক হাজিৰা কৰি লোকসকলে বৃহৎ লোকচানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল৷ কোটি কোটি লোকৰ জীৱন প্ৰভাৱিত হৈছিল৷ বৃহৎ গাড়ী নিৰ্মাতাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি পদপথৰ তামোল বিক্ৰী কৰা দোকানীজনলৈ, সকলোৱে এক অভাৱনীয় পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল৷ বিধ্বস্ত অৰ্থনীতি আৰু নিবনুৱা সমস্যা বৃদ্ধিৰ সৈতে ভাৰতৰ বিকাশৰ হাৰ ৩০ বছৰলৈ পিছুৱাই গৈছিল৷

ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ প্ৰাক্তন গভৰ্ণৰ তথা অৰ্থনীতিবিদ ৰঘূৰাম ৰাজনে কয় যে চলিত বৰ্ষৰ এপ্ৰিলৰ শেষলৈ দেশৰ পৰা লকডাউন প্ৰত্যাহাৰ কৰাটো আৱশ্যম্ভাৱী হৈ পৰিছিল কিয়নো পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ৰ লকডাউন ‘বিনাশকাৰী’ হোৱাৰ থল আছে৷

Tags

What do you think?

Written by admin

A multimedia journalist based out of Guwahati, covering public policy, healthcare, and social issues.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Morning Bulletin @Headlien8 05.06.2020

ঘোষণা কৰা হ’ল ২০২০ বৰ্ষৰ হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষাৰ ফলাফলঃ মেট্ৰিক আৰু হাই মাদ্ৰাছা পৰীক্ষাৰ ফলাফল চোৱাৰ অনলাইন পৰ্যায়সমূহ